Glastonbury 2010 – Line-up día 4


Pyramid Stage Stevie Wonder Faithless Jack Johnson Ray Davies Slash Norah Jones Paloma Faith Yeovil Town Band Other Stage Orbital lcd soundsystem MGMT We Are Scientists Grizzly Bear The Temper Trap The Hold Steady Frightened Rabbit The Joy Formidable John Peel Stage Ash Julian Casablancas Broken Social Scene Gang of Four The Drums Holy F*** […]


POR Staff Rolling Stone México  



Pyramid Stage
Stevie Wonder
Faithless
Jack Johnson
Ray Davies
Slash
Norah Jones
Paloma Faith
Yeovil Town Band

Other Stage
Orbital
lcd soundsystem
MGMT
We Are Scientists
Grizzly Bear
The Temper Trap
The Hold Steady
Frightened Rabbit
The Joy Formidable

John Peel Stage
Ash
Julian Casablancas
Broken Social Scene
Gang of Four
The Drums
Holy F***
These New Puritans
Everything Everything
Black Cherry
Dan Mangan

West Holts (formerly Jazz World Stage)
Rodrigo y Gabriela
Toots & the Maytals
Quantic & his Combo Barbaro
Staff Benda Bilili
Dr John & The Lower 911
Tunng
The Bees
Dizraeli and the Small Gods

Acoustic Stage
Jackson Browne with David Lindley
Richard Thompson
Loudon Wainwright III
Blues Band
London Community Gospel Choir
Joel Rafael
Robinson
Fisherman’s Friend
Mayhew

The Park Stage
Empire Of The Sun
Dirty Projectors
Tony Allen
Archie Bronson Outfit
Beak
Portico Quartet
Fionn Regan
Avi Buffalo
Villagers
The Travelling Band

East Dance
DJ Above & Beyond
Live Crystal Castles
DJ Filthy Dukes
Live Professor Green
DJ Yasmin
Live Naive New Beaters
Live Crystal Fighters
Live We Have Band
Live Primary 1
Live Inko Dancers

West Dance
Live Magnetic Man
DJ Jackbeats
Live Stanton Warriors
DJ Adam F
Live Blasted Mechanism
DJ Toddla T
Live Alex Metric
DJ South Central
Live Jaguar Skills
DJ A1 Bassline
Live Killaflaw
Live Virus Syndicate

WOW!
The Ratpack
Live Snap!
Tayo
Live Four Tet
Hyperdub with Kode9, Ikonika, Terror Danjah & Dark Star
Live Hudson Mohawke
Live DaM FunK
Roska
Untold
Wedge
Funkineven
Falling Up

Cubehenge
Norman Jay Good Times ‘Carnival King’
Ashley Beedle
DJ Craig Charles Funk & Soul
Kormac
The Bee Keepers
SledgeHeadBristol
RSD
DJ Flora feat DJ Skylion
2 Kings

Pussy Parlure
Movits
Live Kormac Big Band
Live Twilight Players
Live The Correspondents
TBA
Live Movits
DJ Nick Hollywood
Live Fat 45
Danny Danger
DJ Joe Worricker
Broken Hearts
Live Top Shelf Jazz
Live Trio Manouche
Randy & Earls Old Record Club

Magic Bubble
Ramses
DubKasm
Sound of Rum
Dougal
United VIbrations
Magic Bubble Residents

Silent Disco (Dance Village)
Silent Disco DJ’s
Exceeda
Novak 3D Disco

Glade Stage
Levellers
Alabama 3
Arthur Brown
Quintessence
System 7
FORM (Ans & Allaby)
Cassette Boy feat DJ Rubbish
Inverse Gravity Vehicle
The Widowmaker
Somewhere Between Here and The Stereo

Glade Lounge
Tristan – Live
Lucas
FORM
Major Clanger
Mirror System
Ali Ji
Merv
HFB
DJ Alex Paterson
Naked Nick

Avalon Stage
Gomez
The Saw Doctors
Imelda May
Judy Collins
Keane
Teddy Thompson
Adrian Edmondson & The Bad Shepherds
Kirsty Almeida
Ellen & The Escapades

Criossant Neuf
RSVP
The Baghdaddies
Outdoor & Bandstand
entertainment
Zen Elephants
Prof Nohair & the Wig Lifters
Corinne Bailey Rae
The Strumpettes
The People’s String Foundation

The Queen’s Head
Sean Rowley
Dan Le Sac Vs Scroobius Pip
Avi Buffalo
The Middle East
Chief
I Am Kloot
Field Music
Goldhawks
Alessi’s Ark
Mountain Man

Leftfield
Paul Heaton
The King Blues
Lucky Soul
Comedy hour
Bill’s Big Round-up
Debate: Another World Is Possible
Debate: Stop the Cuts – 6 Music/Asian network

Stonebridge Bar
Heavenly Jukebox presents HVN JBX
Very Special Guests
RackNRuin
Man Like Me (DJ set)
Mr Shiver (Size Doesn’t Matter)
Jeff Barrett (Heavenly Jukebox)

The Rabbit Hole
Dubble Head
Special secret guests
Bad Hatters Cabaret
The Kleptones Live vj/dj set
Elvis(The Real one)
The Travelling Band
Perhaps Contraption.
Rabbit Foot Spasm Band
Babeshadow
Troy Ellis And The Long Shots
Sound of Rum.
Lion Child
Josh Thorner
Hot tin Cat
Georgie Pope

Bourbon Street
Alpha Manouvre
TBC
Top Shelf Jazz
P-A-U-L
Carmen Ghia & The Hotrods
Brigitte DeMeyer
Ben Martin
Sandi Thom
All Star Gospel Session

Poetry & Words
Glastonbury Festival Poetry Slam (hosted by Kat Francois)
Helen Gregory and Benita Johnson
Pete Hunter
Pete the Temp
Jean Binta Breeze
Poeticat
Luke Wright
Jo Bell (Website Poet in Residence)
Bohdan Piasecki
Julian Ramsey-Wade
Penny Ashton
Baba Brinkman
Comperes – Dreadlcokalien and Abbey Oliveira

The Hub
Bunty
Dj Switch
The Hub Wall Spectacular
Solution Sound featuring MC Poison, Love Grocer Horns Section and YT
The Hub Wall Spectacular
Nik Diezel
The Hub Wall Spectacular
Nik Diezel
Pêle-Mêle (live)
Dj Chris Van Tofu
SBO Band
The Cedars
Wagon Tales
Cut A Shine and The Belles Of London Hoedown
Serious Sam Barrett

Club Dada
Rafan ( Sweden )
Birdy Nam Nam ( France)
Orchestra Del Sol (Scotland)
Brassroots
Blackberry Wood ( US)
Victor Menace
King Porter Stomp
Bunty
Dj Tofu

BBC Introducing
Chew Lips
Dark Horses
Man Without Country
Seven Summits
Lettie
Dry The River
SPECIAL GUESTS
Broadcast 2000
Patch William
End of Level Baddie
John E Vistic Experience
The Theory of 6 Degrees

The Bimble Inn
Special Guest
The Amigos
Roots Union
Wilfredo
Guest DJ
Open Mic
John Smith
Very Special Guest
Wille and the Bandits
Dan Mangan
Slightly Offensive Steve
Beans On Toast



comments powered by Disqus